Lipoliza iniekcyjna to inaczej mezoterapia lipolityczna, która polega na wstrzykiwaniu specjalnych substancji (np. fosfatydylocholina) bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, celem jej rozpuszczenia. Metoda ta jest stosowana w celu redukcji miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej na ciele, np. w okolicach brzucha, ud, bioder, czy podbródka. Efekt lipolizy iniekcyjnej widoczny jest po kilku tygodniach od zabiegu, a jego intensywność zależy od wielu czynników, takich jak ilość wstrzykniętej substancji, częstotliwość zabiegów, styl życia pacjenta czy jego genetyka. Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem przeprowadzanym w gabinecie medycyny estetycznej i powinna być wykonywana przez doświadczonych specjalistów.
Podczas lipolizy iniekcyjnej, lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje preparat lipolityczny do tkanki tłuszczowej za pomocą cienkiej igły. Substancja ta rozpuszcza błony komórkowe adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, co powoduje uwalnianie tłuszczu do krwiobiegu. Z kolei organizm wykorzystuje uwalniany tłuszcz jako źródło energii, co powoduje stopniowe zmniejszanie się objętości tkanki tłuszczowej.
Lipoliza iniekcyjna to stosunkowo bezpieczna i mało inwazyjna metoda, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Po zabiegu mogą wystąpić jedynie niewielkie obrzęki, zaczerwienienie lub siniaki, które zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, istnieją pewne ryzyka związane z lipolizą iniekcyjną, takie jak infekcje, alergie na preparaty, czy zaburzenia krążenia. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu ważne jest, aby pacjent poddał się konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który dokładnie wyjaśni mu przebieg zabiegu, jego możliwe skutki uboczne oraz przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
Leave a Reply