Zapraszamy do wyjścia z naszej publikacji na temat budowy konstrukcji w ogrodzie, który jest sztucznym rajem na ziemi. Czytając nasz artykuł, odkryjesz fascynującą historię, oraz dowiesz się, jak stworzyć piękny wodny element w swoim ogrodzie, który zachwyci cię, jak i twoje gości.

Przekonaj się również, jakie materiały najlepiej wybrać, aby dodać ogrodowi szyku i elegancji. Dołącz, do części raju w ogrodzie, ogród do miejsca, który może być po dniu pracy, połączyć się ze znajomymi i być z natury. Fontanna, jako kojący zmysły element, dokładnie wpisuje się w tę scenerię. Szum wody relaksuje skołatane nerwy, pozwala na wewnętrzne wyciszenie, co jest istotne w rzeczywistych czasach. 

Warto dodać, że właściwości relaksacyjne wody są już w starożytności, gdzie pełnią funkcje użytkowe, jak i sakralne. Nawet bogaci Rzymianie umiejscawiali fontanny w swoich willach, umieszczając je w centralnym miejscu atrium. W średniowieczu kultura arabska była w ogrodach, aby zobaczyć cząsteczkę raju na ziemi, a my dzisiaj możemy zobaczyć postać w Alhambra. Fontanna, jako symbol spokoju i radości, była również niezwykle ceniona w kulturach wschodu.

Pomysł na fontannę

Wybór miejsca i sposobu umieszczenia fontanny w ogrodzie zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Możemy pokusić się o osadzenie fontanny w ziemi lub stworzyć fundament, który będzie stanowił jej część. Współczesne ogrody korzystają z murków betonowych, w tym jak Polbruk Neo, który uzupełnia nowoczesny design, doskonale współgrając z wyglądem układu. Dla wielbicieli stylu rustykalnego doskonały będzie murek Albero, inspirowany efektownymi elementami włoskich ogrodów.

Budowę konstrukcji fontanny zaczynamy od wykopania niecki, wylania ławy i wzniesienia murku z betonowych prefabrykatów. Odpowiednio ukształtowany murek będzie stanowić wewnętrzną część niecki, w której umieścimy zbiornik zasilania w wodę. Przed postawieniem murka należy wylać betonową ławę fundamentową, na której postawimy murek. Możemy wzmocnić konstrukcję murka montując pionowe pręty, które usztywnią konstrukcję. Finalny wygląd będzie zależał od naszych preferencji i założeń projektanta.

Wodotrysk czy kaskada?

Fontanny można podzielić na dwie główne kategorie – wodotryski i kaskady. Wodotrysk daje efekt tryskającej wody, który możemy uzyskać, umieszczając rurkę tłoczącą wodę pionowo i ustawiając kamienie na ruszcie nad zbiornikiem. Efekt kaskady uzyskamy, gdy woda będzie spływać po ścianie murku. W tym celu przeciągamy rurkę przez otwory w pustakach i wyprowadzamy ozdobną wylewkę ze stali, z której będzie wypływać woda.

Obecnie najbardziej popularne są fontanny z obiegiem zamkniętym, co oznacza, że mają własny zbiornik i nie potrzebują osobnego zasilania. Woda jest pompowana z zamkniętego zbiornika, a w przypadku jej odparowania, uzupełniamy jedynie poziom wody w zbiorniku. Dzięki temu nasza fontanna działa ekonomicznie i nie wymaga stałego dostępu do zewnętrznego źródła wody.

Takie fontanny są dostępne na stronie https://donice-duze.pl/fontanny-ogrodowe

Oświetlenie fontanny

 Aby stworzyć efekt i urok, szczególnie nocną, warto sprawdzić oświetlenie. Listwa LED umieszczona pod wylewką kaskady doda specjalny urok i podświetlanie spływające wodą.

Podsumowanie

Budowa fontanny w ogrodzie to nie tylko sposób tworzenia harmonijnego miejsca relaksu, ale także udostępnienie niebezpieczeństwa i elegancji przestrzeni. Dostęp do materiału i źródła, efekt, który stworzył prawdziwy raj na ziemi. Nie należy zapominać o wyposażeniu i uzupełnianiu wody, aby móc zapewnić jej piękno przez całe lato. nasze radia i źródła są podłączone, które jest przyciągane przez każdego odwiedzającego Twój ogród.